Technické muzeum v Brně

Technické muzeum v Brně má největší sbírku vozidel dokumentující vývoj městské hromadné dopravy na území bývalého Československa. Po rozdělení státu byla bohužel celá řada slovenských vozidel předána na Slovensko, čímž se hodnota sbírky poněkud zmenšila. Při střízlivém hodnocení možnosti brněnského muzea dochované sbírkové předměty uvést do vystavovatelného nebo provozního stavu je nutno uznat, že předaná vozidla se v případě jejich renovace ocitají v lepším stavu, než v depozitáři v Brně.
Současný stav brněnské sbírky není příliš radostný - v areálu v Líšni je jen přístupný depozitář, živá prezentace vozidel je omezena nemožností projet spojovací trať z areálu po kolejích bývalé místní dráhy Brno - Líšeň na Stránskou skálu a tím na koleje Dopravního podniku města Brna.

Parní tramvajová lokomotiva Caroline

Jde o nejpopulárnější vozidlo sbírky MHD Technického muzea reprezentující nejstarší provoz MHD na území České republika (ale i bývalého Československa). Parní lokomotiva byla vyrobena firmou KRAUSS v Linci v roce 1889. Lokomotiva byla využívá v brněnské pouliční dopravě především pro obsluhu nákladních vleček. Snad z tohoto důvodu přežila ve vlečkové dopravě i po elektrifikaci brněnské tramvajové sítě po roce 1900. Po vyřazení z provozu byla uschována jako technická památka, aby pak v rámci příprav oslav 100 let MHD v Brně byla zprovozněna. Po založení oboru MHD v TMB byla spolu s dalšími historickými tramvajemi převedena do muzejních sbírek.
Do současného stavu byla lokomotiva uvedena na počátku 90. let, kdy byl vyroben nový kotel a celkově byl stroj uveden vzhledově do původního stavu, včetně krycích plechů pojezdu, což je typické pro parní tramvajové lokomotivy. Bohužel z důvodu nadměrné kumulace prachu na hnacím ústrojí s negativním efektem opotřebení ložisek byly tyto plechy pro současné jízdy demontovány.


Souprava CAROLINE + VV25 + VV6 + VV1. Foto 19. 5. 2006 © Roman Šiler.


    

logo
logo
logo
TOPlist << ZPĚT
MAPA STRÁNEK PRO SNAZŠÍ ORIENTACI
Firma založena 1994 | DRAH-servis spol. s r. o. | Úlehle 1 | 621 00 | Brno
info@drah-servis.cz | tel.: +420 602 721 272 | fax: +420 541 218 918
Počítadlo přístupů :