Modely velkých měřítek
pro venkovní prostředí
rozchod 45 mm

Tento oddíl je věnován zahradní železnici především na rozchodu 45 mm. Ve venkovním prostředí lze samozřejmě provozovat modely i na užším rozchodu, většinou však ne za každého počasí, rovněž spolehlivý sběr proudu je často problematický, stejně jako odolnost proti přirozenému znečistění trati.

Stabilní kolejivo, řídicí elektronika, robustnost a hmotnost modelů

Jsou základem úspěchu provozu železničních modelů ve venkovním prostředí. Na těchto stránkách se dále budeme věnovat jednotlivým kategoriím modelů vozidel, řídící elektronice, kolejivu a doplňkovým stavbám.

Modely s elektrickým pohonem

Jde o modely s vestavěným elektromotorem napájeným z kolejí nebo z baterií. Jde o nejrozšířenější skupinu modelů, které nabízejí prakticky všichni výrobci.

Modely s elektrickým pohonem<br/>Modely vlečených vozidel<br/>Recenze modelů

Modely s elektrickým pohonem
Modely vlečených vozidel
Recenze modelů

Modely s parním pohonem

Jde o modely s funkčním parním strojem (živé parní modely). Modely této kategorie jsou specifické zejména svým ovládáním a způsobem provozování. V této kategorii budou částečně popisovány i modely neželezniční (silniční a lodní), které jsou také velmi zajímavé, ale v členění tohoto webu je nelze lépe zařadit.
Existují i modely se spalovacími motory (letecké detonační motorky) buď s přímým nebo elektrickým přenosem. Tyto modely však nejsou nabízeny výrobci jako sériové nebo malosériové.

Modely s parním pohonem<br/>Recenze modelů

Modely s parním pohonem
Recenze modelů

Napájení a regulace modelů, elektrifikace kolejišť

Důležitá kapitola je věnována řízení elektrických modelů, což zahrnuje analogové nebo digitální napájení kolejí, regulační elektroniku v samotných vozidlech a řídicí a napájecí systémy pro traťové komponenty a doplňky (výhybky, osvětlení, apod.)

Napájení a regulace<br/>Řídicí digitální  elektronika<br/>Digitalizace a ozvučení modelů

Napájení a regulace
Řídicí digitální elektronika
Digitalizace a ozvučení modelů

Stavba tratí, kolejivo, budovy, doplňky

Konstrukce tratí venkovních kolejišť je rovněž velmi důležitá. Mechanická odolnost kolejiva je skutečnou základní podmínkou úspěšného provozu ve venkovním prostoru. Pro elektrické modely je to také dobrá a stabilní vodivost kolejového svršku. Pro každý model krajiny jsou důležité i budovy a traťové stavby (mosty, tunely), popřípadě další »movité« doplňky (figurky, vozíky, automobily), které pomáhají vytvořit iluzi skutečného provozu.

Kolejivo, stavba tratí<br/>Modely budov a drážních zařízení<br/>Modely postav a živočichů

Kolejivo, stavba tratí
Modely budov a drážních zařízení
Modely postav a živočichů

Firemní zahradní kolejiště, prodejní centrum a skladové zásoby

Zahradní kolejiště, které funguje jako předváděcí, je spolu s prodejním centrem na adrese firmy DRAH-servis. Množství předváděcích modelů, relativně velké skladové zásoby a zkušební kolejiště jsou hlavními přednostmi prodejního centra.

Firemní zahradní kolejiště<br/>Prodejní centrum<br/>Skladové zásoby

Firemní zahradní kolejiště
Prodejní centrum
Skladové zásoby

Příklady kolejišť

Reportáže z některých kolejišť soukromých modelářů jsou vděčnou inspirací pro všechny, kteří ze zahradní železnicí zabývají. Obecně platí, že žádné kolejiště není nikdy dokončeno. U zahradních kolejišť to snad platí dvojnásob. Neustále je co vylepšovat a často také rozšiřovat. To vše ale přináší zábavu. U zahradních kolejišť, kde je daleko více nutno podávat i určité fyzické výkony při manuální práci, můžeme objevit i prvek zdravého pohybu na čerstvém vzduchu.

 <br/>Kolejiště IIm dalších modelářů


Kolejiště IIm dalších modelářů 

logo
logo
logo
TOPlist << ZPĚT
MAPA STRÁNEK PRO SNAZŠÍ ORIENTACI
Firma založena 1994 | DRAH-servis spol. s r. o. | Úlehle 1 | 621 00 | Brno
info@drah-servis.cz | tel.: +420 602 721 272 | fax: +420 541 218 918
Počítadlo přístupů :