Dětská drakiáda
Farma Bolka Polívky
Olšany 2007

Horáčkův dráček

Na Farmě Bolka Polívky, která se nachází v katastru obce Olšany nedaleko Rousínova, se koná pravidelně podzimní akce zaměřená na děti s názvem Horáčkův dráček. Letošní se odehrála v termínu 7. 10. 2007. V rozlehlém areálu Farmy, která jinak žije především koňmi, se koná soutěž ve vypouštění draků, sraz měli letečtí modeláři, předváděni byli živí dravci. Atmosféra byla zabalena do živé hudební produkce, postaveno bylo mnoho stánků s laskominami, občerstvením a také například ponožkami (když si prodřete patu, bez problémů seženete fusky nové).
Manažerem akce – panem Horáčkem – jsme byli kontaktováni již na brněnském modelářském veletrhu. Podrobnosti byly dohodnuty měsíc před konáním nedělní akce.
 

Na farmu byly přivezeny celkem 3 lokomotivy (J. Sajbrt, B. Pavlíček a R. Šiler). Koleje byly položeny na ploše pro parkur v sobotu odpoledne ve tvaru velkého oválu s výhybnou. Povrch byl pískový. To je z hlediska stability tratě nepříliš ideální – pražce se do písku boří, povrch nelze přitom ani dobře vyrovnat.
 

Neustále plno

Již od desáté hodiny, kdy byly lokomotivy postupně zprovozněny, se tvořil nepřetržitý proud zájemců o svezení. Znovu se potvrdilo, že naše nákladní vozíky nejsou vhodné pro přepravu laického obecenstva. Děti jsou navíc velmi neposedné a přes instrukce se vyklání do boku, mávají na rodiče, třímají v ruce tu balónek, tu medvídka.
Nicméně – všichni svou jízdu přežili.
 

Fotografie pořídil Martin a Saša Šilerovi.

Poruchy strojního parku

Tak jako není ohně bez kouře, tak není ježdění bez poruch. Tentokrát se relativně dobře držela ANDPIE, která jezdila prakticky bez zastávky. TOPSY 2 začala stávkovat s topením. Usmyslela si, že antracit není to pravé ořechové (že by mlsná lokomotiva?). Nedařilo se provoz lokomotivy »utopit«. Tzn. vývin páry nebyl na potřebné úrovni vzhledem ke spotřebě, ucpávala se dmychavka, palivo zhasínalo.
   

Antracit má velmi nízké procento obsahu plynných složek, na rozdíl od normálního černého uhlí. Proto potřebuje vysokou teplotu hoření. A pokud ji v peci kotlíku modelu nedosáhneme, máme smůlu. Do budoucna bude patrně nutné spalovat mix (antracit/černé). U akumulátorové lokomotivy T 466.2 zase stávkoval konektor.
Naštěstí se neobjevily žádné fatální závady, jejichž odstranění by vyžadovalo složité zásahy nebo výrobu náhradních dílů.
    

logo
logo
logo
TOPlist << ZPĚT
MAPA STRÁNEK PRO SNAZŠÍ ORIENTACI
Firma založena 1994 | DRAH-servis spol. s r. o. | Úlehle 1 | 621 00 | Brno
info@drah-servis.cz | tel.: +420 602 721 272 | fax: +420 541 218 918
Počítadlo přístupů :