»Srazy bláznů«
na firemním kolejišti v Brně
rok 2008

»Srazy bláznů« se snad již staly tradiční akcí. Zájemci o zahradní železnici, soudě očima »normálního« člověka, blázni bezesporu jsou. Ale tak nějak hezcí...
Fotografie © Tomáš Marek, Roman Šiler.

21. června 2008 - v pořadí čtvrtý sraz

Program srazu se prakticky ustálil. »Živopáraři« rozbalí svoje fidlátka a ladí parní stroje, aby kolem desáté postupně vyrazili na trať. Do toho se míchají »elektrikáři«, kteří samozřejmě ctí přednost jízdy parních modelů, které jim občas při vykolejení »vyhodí centrálu«, takže je pak roztomilé pozorovat dohadování několika lidí, kteří zjišťují, kdo vykolejil nebo má jiný problém. Do toho se začínají trousit návštěvníci, kteří se především kochají provozem. Po jedenácté se přítomní shromáždili u nádraží »Horní Lipová«, kde bylo proneseno »několik vět« k dalším pískovcovým objektům. Majitel firmy ASY Model při tom nastínil velmi optimisticky »světlé zítřky« pískovcového podnikání.

ASY Model - symbol kvality

Nádraží Horní Lipová (je nahoře a pod lipou) se stává pískovcovým rájem. Koncept se rodí postupně – stavby pozdější jsou ve svém tvaru a provedení ovlivněny stavbami dříve vytvořenými.
Na »pískovcovém vršku« postupně vzniklo několik zajímavých konstrukcí opěrných zdí, dlažeb a budov. A jistě ještě nebylo vyřčeno poslední slovo. Propracovanost objektů stojí a padá na Jaroslavu Chudobovi z Hradce Králové, který všechny ideje postupně zhmotňuje. Odhadem má práci na dalších cca 200 let. Čili po dobu záruky na pískovcové modely, kterou poskytuje.
Zde by snad bylo vhodné stručně vysvětlit, jak je jeho firma vlastně zorganizována. Obchodně vystupuje jako firma Wichita spol. s r. o. se sídlem v Praze. ASY Model je obchodní značka pro pískovcové modely. Firma má totiž více činností a zpracování pískovce je jednou z nich. Výrobní dílna se zaměstnanci a sklady jsou v Jaroměři.
Výrobky týkající se zahradní železnice dostanou zájemci koupit přímo nebo například u firmy DRAH-servis spol. s r. o. v Brně. Ceny v Brně jsou přitom stejné, jako ceny v Jaroměři. Většina sortimentu je na skladě v brněnské prodejně.
Nejlepší reklamou jsou dokonalé plody usilovné práce v praxi. A právě nádraží Horní Lipová je toho důkazem.
 


 

Nápor na obchod

Přestože je během akce prodej organizačně problematický, nelze nevyhovět zájemcům o modely nebo doplňky, zejména pokud absolvovali případně dlouhou cestu do Brna stověžatého. Obsluha každého zákazníka bývá dlouhá, takže se všichni musí obrnit velkou trpělivostí.
 

Novinky

K těm nemnoha skutečným novinkám patřily nákladní americké vozy firmy Bachmann z programu Spectrum. Jde o vozy nových forem - nákladní vysokostěnný vůz a kotlový vůz. Jsou vyrobeny velmi detailně tak, jak jsme u řady Spectrum zvyklí.


© Tomáš Marek

© Tomáš Marek
 

Na akci byla také vystavena pětipalcová Rocket od firmy O.S. z Japonska. Začátečnický model z kategorie modelů s personální obsluhou se všem líbil a jedna stavebnice si našla hned svého nového majitele.
Představen byl i rozpracovaný model parní lokomotivy, rovněž pro rozchod 127 mm. Jde o model v měřítku 1:11, představující českou průmyslovou lokomotivu. Můžeme se jen těšit na jeho dokončení, čímž se opět rozšíří rodina »pětkařů« u nás.
 

Živé parní modely excelovaly

Regnerky i (prozatím jeden) model vlastní stavby jsou dostatečně zaběhány, aby přinášely jak majitelů, tak i přihlížejícím radost. Běhaly po tratích v hojném počtu a směle vybíhaly i 5% stoupání spirálním viaduktem. Co bylo snad největším překvapením – bez problémů projížděly dlouhý tunel u nádraží Horní Lipová, který má de facto ocelovou troubu, takže jsme očekávali potíže se signálem. Modely však reagovaly v tunelu velmi dobře, což se prokázalo např. tím, že serva píšťaly reagovala i uprostřed skryté trati přesně na povely vysílačky. 


 

Dokumentace a diskuze jsou veledůležité

Z hlediska ochrany přírody a přírodních zdrojů je dobře, že jsme se překlopili do digitální éry. Jinak by bylo na akci osvětleno a z(ne)hodnoceno nesmírné množství filmů, které by pak byly někde vyvolány a zpracovány na fotografie. Paměťové čipy jsou po pravdě k přírodě šetrnější.
Sraz bláznů je také důležitým diskuzním a konzultačním klubem. Je třeba komentovat jízdy vlaků, je třeba si sdělovat navzájem svoje pocity a zkušenosti. V pohodě před sluncem kryté terasy se totiž nechají vést hlubokomyslné rozhovory dlouhé hodiny...  

Někdy příště

Snad nebudeme daleko od pravdy, pokud shrneme, že všichni byli spokojeni. Počasí bylo až moc horké, ale lepší než aby pršelo. Modely jezdily bez problémů, nevznikla žádná vážná havárie (výbuch plynu, kotle, zahoření motorů, apod.).
Až opět pokročí výstavba na nádraží Horní Lipová, můžeme Sraz bláznů zopakovat.


 

logo
logo
logo
TOPlist << ZPĚT
MAPA STRÁNEK PRO SNAZŠÍ ORIENTACI
Firma založena 1994 | DRAH-servis spol. s r. o. | Úlehle 1 | 621 00 | Brno
info@drah-servis.cz | tel.: +420 602 721 272 | fax: +420 541 218 918
Počítadlo přístupů :