Elektronika DIETZ

Řídicí elektronika nabývá zejména v době digitalizace modelového provozu na významu. Na digitálním kolejišti musíme mít mimo centrály a ovladačů také dekodéry pro všechny možné spotřebiče (nejen lokomotivy, ale i výhybky, osvětlení, točny, atd.), bloky pro napájení smyček, polarizátory srdcovek výhybek, zvukové moduly a další.

Dietz – osvědčená značka modelové elektroniky

Německá firma Dietz se věnuje produkci součástí pro modelovou železnici s důrazem na měřítko IIm. Těžiště produktů leží ve zvukových modulech a digitální elektronice. Podrobnosti nalezneme na stránkách www.d-i-e-t-z.de.

Sortiment firmy

V oblasti elektroniky jsou nabízeny výrobky, které můžeme rozdělit zhruba do následujících skupin:
ZVUK - zvukové moduly v různých provedeních, reproduktory a zesilovače
ELEKTRONIKA – dekodéry, zdroje, spínače, kouřové generátory, moduly smyčky
PŘÍSLUŠENSTVÍ – patice, LED, nápravy, pluhy, frézy, koncové svítilny

Digitální ozvučení

Základem jsou zvukové moduly několika typů. Jsou určeny pro zástavbu do vozidel nebo pro ozvučení staveb nebo jiných prostorů kolejiště.

Moduly micro-XS a micro-MS

Jsou určeny pro zástavbu do nejmenších lokomotiv od velikosti N. Provedení XS má velikost 21×12×5 mm – modul je učen pro provoz na dekodérech se SUSI rozhraním. Provedení MS má velikost 50×18×8 mm – moduly jsou určeny pro provoz s již vestavěnými dekodéry bez SUSI rozhraní.
U modelů velikosti I nebo II mají tyto moduly opodstatnění v případě extrémně malého prostoru pro zástavbu modulu. Jde zejména o malé lokotraktory, jejichž kapota je téměř zcela vyplněna železným závažím. Nevýhodou těchto miniaturních modůlů je omezenější šířka pásma zvukových sekvencí, takže zvuk zní trošku »plechověji«.

Moduly x-clusive II a x-clusive S

Jsou určeny pro zástavbu do větších modelů měřítek I a II. První varianta je učena k připojení k existujícímu dekodéru. Při použití v modelech LGB je pak možné vyvolávat zvukové sekvence sériovým (pulsním) módem ovladače.
Moduly mají u parních lokomotiv synchronizaci výfuku, u motorových a elektrických lokomotiv zvuk motorů v závislosti na rychlosti modelu. K dispozici je pískání nebo troubení a zpravidla výstražný zvon. U evropských lokomotiv je i hlášení nádražního rozhlasu a signalizace průvodčího. Při zastavení modelu se ozve skřípění brzd. Modul má vývody pro připojení magnetických kontaktů v podvozku, kterými lze vyvolat výstražné pískání nebo troubení pomocí kolejových magnetů. Moduly mají výstup pro připojení LED osvětlení pece, výstup na ovládání pantografů, potenciometry hlasitosti a seřízení skřípění brzd. Rozměry modulu jsou 96×35×15 mm.
Moduly »S« jsou určeny opět pro dekodéry se SUSI rozhraním. Výhodou je nejen menší velikost (60×30×15 mm), ale i přímé řízení z dekodéru, takže lze využívat paralelní mód moderních ovladačů. Moduly lze programovat (CV vysokých hodnot) včetně hlasitosti.

Moduly S1

Moduly s jednoduchými zvuky pro stavby. Jde například o zvony kostely, zvuk vodopádu, nádražní hlášení, atd. Rozměry modulu jsou 68×35×16 mm.

Dietz spolupracuje také s firmou Kaweba, která se zabývá malosériovou výrobou vagonů v měřítku IIm. Firma Dietz vyrábí dále dva typy lokomotiv, které jsou s podvozky LGB a vozidlovou elektronikou Dietz příjemným doplněním nabídky trakčních vozidel pro zahradní železnici.


 

logo
logo
logo
TOPlist << ZPĚT
MAPA STRÁNEK PRO SNAZŠÍ ORIENTACI
Firma založena 1994 | DRAH-servis spol. s r. o. | Úlehle 1 | 621 00 | Brno
info@drah-servis.cz | tel.: +420 602 721 272 | fax: +420 541 218 918
Počítadlo přístupů :