Modely vozidel Märklin – LGB

Nejširší sortiment evropských modelů vhodných pro zahradní železnice s provozem za každého počasí jsou vyráběny pod značkou LGB. Původně šlo o německou rodinnou firmu s oficiálním názvem »Ernst Paul Lehmann Patentwerk«. Výrobou modelů pro zahradní železnice se tato firma začala zabývat od roku 1968. Vznikla tím modelová velikost »G« – Garten. Firma Lehmann měla však mnohem delší historii – jako hračkářská manufaktura byla založena v roce 1881. Zabývala se výrobou plechových hraček. V roce 2006 oslavila 125 let trvání, což bylo oslaveno velkorysými akcemi v sídle firmy v Norimberku. Bohužel se tyto oslavy ukázaly být labutí písní - rodině Richterových se již delší dobu nedařilo udržet ve firmě zdravou ekonomiku. V září 2006 byli nuceni vyhlásit platební neschopnost a firma byla na prodej. Po delším rozhodování věřitelských bank bylo v červenci 2007 dohodnuto převzetí firmy modelářskou firmou Märklin, která je (také po krachu) ve vlastnictví britské investiční společnosti Kingsbridge.
Britové tak mají ve svém portfóliu značky Märklin, Trix a nyní i LGB. Značka LGB byla zachována, převzata byla i obchodní síť a část zaměstnanců. Výrobní nástroje a formy byly přestěhovány do maďarského Györu, kde je postupně zaváděna výroba s využitím nástrojů a forem ze zaniklé firmy EPL.

Katalog LGB

Internetové stránky LGB byly zánikem firmy zrušeny. Po určitou dobu byly provozovány původně americkou pobočkou LGBoA. Spory o obchodní práva mezi Amerikou a Norimberkem vyústily ve vypnutí stránek EPL a vznikem nové adresy LGB po taktovkou Märklin www.lgb-bahn.de.
Tyto strány prozatím neobsahují katalog, který byl na starých stránkách EPL velmi dobře udělaný. Ke každému Art. č. bylo vyobrazení a stručný popis. Katalog obsahoval i tzv. muzeum – tedy výrobky, které již nebyly v nabídce.
Pro orientaci v sortimentu LGB takový katalog citelně chybí. Byl proto vytvořen částečně v následujícím oddílu. Neobsahuje popis jednotlivých výrobků, ale jen malou fotografii s Art. číslem. To sice není vyčerpávají, ale přesto jako pomůcka v orientaci zejména v modelech vozidel mohou tyto informace sloužit.

<br/>KATALOG LGB


KATALOG LGB

Charakteristika modelů LGB

Elektrická lokomotiva RhB Ge 2/4 205 na trati se salonním vozem RhB As 1144. Tato elektrická lokomotiva patří k velmi dobře zpracovaným modelům LGB. Je vybavena i zvukovým modulem, takže zážitek při provozu tohoto modelu je násobný.

Modely pro zahradní železnice byly rozděleny do dvou hlavních skupin - zjednodušené (startovní) hračky »TOYTRAIN« pro menší děti a vlastní modely LGB. Dále byly produkovány modely visutých kabinových lanovek »LGB RIGI« a vozidla pro nejmenší »LGB GNOMY«. Převzetím firmy pod křídla Märklin byl sortiment zúžen. V současnosti (1. Q 2008) byly z portfólia LGB vyřazeny výrobky TOYTRAIN, RIGI i GNOMY.
Modely měřítka »G« jsou konstruovány především s ohledem na venkovní provoz. Úroveň jednotlivých modelů je přitom různá. Některá vozidla těžko snesou označení „model“, jiná jsou dost věrná a svou předlohu zobrazují poměrně dobře. Konstrukce modelů je vždy podřízena několika kritériím. Téměř dokonalá odolnost v provozu ve venkovním prostředí, velmi dobrá odolnost proti škodám při vykolejeních a srážkách a důsledná schopnost projíždět nejmenší poloměry kolejí z programu LGB (R=600 mm). Tyto zásady však logicky přinášejí celou řadu technických i měřítkových kompromisů.

Konstrukce vozidel

Zimní provoz na sněhu a ještě k tomu v noci je mimořádně působivý. Na snímku vidíme elektrický motorový vůz RhB ABe 4/4 34 z produkce LGB. Jde o mimořádně zdařilý model. Má perfektní jízdní vlastnosti, vyniká velkou tažnou silou a poradí si i s velkými nerovnostmi tratí.

Pro výrobu vozidel jsou užívány především plasty. Tradičně jde o velmi odolné, pružné, probarvené a stálobarevné hmoty, které zaručují, že model po dvaceti letech je stále stejně kvalitní. Z plastů jsou většinou zhotoveny i doplňky karoserií (madla, schůdky, reflektory, apod.). Tyto plasty ovšem na první pohled vypadají jako plasty, což mnohdy podtrhuje hračkovitý dojem. Šikovný modelář si však může modely »patinovat« a tím tento nepříjemný vjem potlačit. Z ohledem na minimální poloměry jsou i u všech dvounápravových vagonů otočné podvozky. Hnací podvozky lokomotiv jsou dobře uzavřeny, takže nevadí, když vozidlo jezdí v mokru nebo ve sněhu. Kovové součásti jsou z nerezavějících materiálů. Modely mají celkem slušně vypracovaný interiér, zpravidla má model některé pohyblivé součásti (otočné nebo posuvné dveře, klapy, apod.). Některé osobní vozy mají osvětlení u dalších lze toto osvětlení domontovat.

Měřítka modelů LGB

Motorová lokomotiva V51 901 RüKB (dráha na německém ostrově Rujana (Rügen) s rakouskými vagony. Lokomotiva je model LGB Art. 22512, vozy jsou rovněž LGB Art. 34620. Snímek ze zimního provozu na kolejišti DRAH-servis.

Základním měřítkem je 1:22,5, což je modelářská velikost II. Protože je rozchod modelových kolejí 45 mm, což odpovídá 1000 mm ve skutečnosti, jde o velikost IIm. Z obchodních důvodů však LGB zahrnuje i modely normálněrozchodných (především amerických, ale poslední období i evropských) železnic, pro které je zvoleno měřítko cca 1:27. Ve výrobě jsou však i modely vozidel pro rozchod 750 nebo 760 mm. Aby proporce nebyly zase tak divoké, je u těchto modelů užito i měřítko 1:19. Z uvedeného je zřejmé, že ne všechna vozidla snesou provoz vedle sebe. Proporce jednotlivých modelů jsou dále přizpůsobovány optimálnímu provozu na zahradě, takže u vozidel, jejichž předlohy jsou zejména velmi dlouhé, dochází ke zkracování nebo i zužování.
Jsou to mnohdy velké prohřešky na poli modelovosti, ale popravdě jde často o velmi užitečné kompromisy na poli praktického provozu na zahradě.
Z uvedeného je zřejmé, že modelově nejvěrnější mohou být především vozidla metrového rozchodu. Z obchodního hlediska (dostatečné všeobecné atraktivity) je hlavní váha modelového portfólia firmy soustředěna na švýcarské Rhétské dráhy (Rhätische Bahn - RhB) a německé harcké dráhy (HSB).

RhB<br/>(Rhätische Bahn)<br/>Graubünden, Švýcarsko

RhB
(Rhätische Bahn)
Graubünden, Švýcarsko

Základem je katalog

Pro každého zájemce o modely a koleje LGB je třeba doporučit katalog, který firma vypracovává poměrně velkolepým způsobem. Aktuální katalog 2006 je ve formě velkoformátové knihy s pevnou vazbou. Texty jsou pouze německy a anglicky, ale základem jsou velkoformátové fotografie všech nabízených modelů a příslušenství. A kdo rozumí některému ze jmenovaných cizích jazyků, přečte si zajímavé a poměrně podrobné informace o historii firmy, které jsou doplněny historickými fotografiemi. Dále je popsána technika používaná pro provoz zahradní železnice LGB.
Ve svém výrobním programu firma EPL nabízí pro začátečníky množství startovacích sad, které obsahují vozidla, koleje a napájení s ovladačem. Tyto sady jsou ekonomicky značně výhodné a ulehčují vstup do světa zahradní železnice. Stačí si vybrat...

Startovací sada 220V<br/>Osobní vlak s lokomotivou STAINZ<br/>LGB

Startovací sada 220V
Osobní vlak s lokomotivou STAINZ
LGB

Startovací sada 220V digitální<br/>Parní a motorová lokomotiva s nákladními vagony<br/>Digitální centrála a ovladač

Startovací sada 220V digitální
Parní a motorová lokomotiva s nákladními vagony
Digitální centrála a ovladač

Novinky LGB<br/>modely mimo katalog<br/>2006

Novinky LGB
modely mimo katalog
2006

Osobní start set po 8 letech<br/>aneb<br/>Stainz na věčné časy

Osobní start set po 8 letech
aneb
Stainz na věčné časy

Co u firmy DRAH-servis od LGB najdete

Nabízíme celý výrobní sortiment firmy. Část sortimentu je na skladě firmy DRAH-servis. Kolejivo je nabízeno po »kusech« - není podmínkou odběr celých balení. S modely vozidel je možno se osobně seznámit, vyzkoušet jejich provoz na zkušebním kolejišti v předváděcím prostoru nebo přímo na firemním zahradním kolejišti. Rádi poradíme ve věci užitečnosti modelu, o jeho provozních vlastnostech. Pokud je to technicky možné, můžeme zvolený model ozvučit, modely analogové digitalizovat a podobně.
Dodávky z Německa jsou poměrně rychlé, může se však stát, že model je doprodán a objednat jej již nelze. Jednoznačně to platí u limitovaných sérií, které se už znovu nevyrábějí, ale zpravidla se časem objeví mezi novinkami bývalý vyprodaný model, ale v jiné barevné variantě nebo s drobnými karosářskými odlišnostmi.
Na internetu je možno dost informací o modelech získat přímo od výrobce, včetně fotografií. Stokrát lepší je však vidět vše na vlastní oči nebo osahat si vlastníma rukama.

Přehled modelů LGB<br/>podle konstrukčních skupin

Přehled modelů LGB
podle konstrukčních skupin

Sortiment LGB na skladě - k okamžitému odběru v Brně

V rámci snahy o co nejlepší dostupnost výrobků LGB držíme některé položky skladem. Týká se to zejména stavebního materiálu pro tratě, neboť není nic horšího, když při stavbě nových traťových úseků chybí nějaká ta kolej. Navíc potřeba kolejí se přizpůsobuje terénu, což ztěžuje plánování. Může se však stát, že bude přece jen vyprodáno. Dodávka nového zboží od výrobce je však celkem rychlá (několik málo dní). Pokud plánujete větší spotřebu stačí telefonicky (+420 602 721 272) nebo mailem (info@drah-servis.cz) zkontrolovat stav zásob. V případě nedostatku budou ihned doplněny.
Přehled o zboží z produkce Märklin – LGB získáte na následující straně:

Přehled skladových zásob<br/>produkce Märklin – LGB

Přehled skladových zásob
produkce Märklin – LGB

Ceník je zpracován v podobě souboru PDF, obsahuje nejen produkty LGB, ale i Pola, Vollmer, Preiser, Massoth, Scheba a další. Ceník je neustále aktualizován a jednotlivé položky mají český popis. Zájemcům bude zaslán elektronickou poštou.

 

logo
logo
logo
TOPlist << ZPĚT
MAPA STRÁNEK PRO SNAZŠÍ ORIENTACI
Firma založena 1994 | DRAH-servis spol. s r. o. | Úlehle 1 | 621 00 | Brno
info@drah-servis.cz | tel.: +420 602 721 272 | fax: +420 541 218 918
Počítadlo přístupů :