LGB Kompendium

Sběratelský katalog LGB

LEHMANN-GROSS-BAHN – vozidla, katalogy a časopisy

V listopadu 2012 se na pulty prodejen dostává vynikající dílo – úplný katalog modelů LGB od počátků výroby až do roku 2012. 

Autor a vydavatel

Autorem sběratelského katalogu je nakladatelství Barbara Mattolat. Katalog vydalo nakladatelství Manfred R. Meliset, KartenHaus-Verlag, Ludwigshafen.
Klasicky vázaná kniha ve formátu A5 s tvrdými deskami je silná téměř 6 cm. Na 1456 stranách je více jak 1300 vyobrazení. Katalog je celý v německém jazyce. I pro neznalého této řeči lze podstatné informace velmi dobře vyčíst – katalog je proto použitelný pro každého příznivce LGB.
Abychom byli přesní – katalog na prakticky stejném principu, ovšem v menším rozsahu, byl v minulých letech vydáván nakladatelstvím Wulf Christmann pod názvem Christmann Sammler-Katalog. V pořadí šesté vydání bylo v roce 2002.

Uspořádání Kompendia

Katalog LGB-Kompendium je rozdělen do několika oddílů. V první části je uvedena stručná historie značky LGB, je vysvětlen způsob uspořádání katalogu, vývoj a princip továrního značení modelů a způsob popisu jednotlivých artiklů.
Dále jsou zde hlavní popisné oddíly hnacích vozidel, osobních vagonů, nákladních vagonů a vlakových setů. Na konec je oddíl věnovaný soupisu vydaných katalogů a firemních časopisů Depesche.
 

Všechny modely jsou uspořádány vzestupně podle artiklových čísel s tím, že je provázáno čtyř i pěticiferné značení i s dodatkovými písmeny. Popisy jsou uspořádány vždy na dvoustraně s tím, že vlevo jsou fotografie (max. 3 na stranu) a vpravo jsou popisy jednotlivých artiklů. Popis stručně charakterizuje model a všímá si rozdílů jednotlivých variant. Některá místa pro fotografie jsou prázdná - fotografie není prozatím k dispozici. K některým popisům je připojena čtenářská výzva na doplnění nejasných informací. Týká se to především modelů malosériových nebo speciálních pro omezený trh. Je zřejmé, že první vydání bude v blízké budoucnosti aktualizováno. Jednak novými modely a jednak množstvím informačních doplňků a zpřesnění. 

Na konci katalogu jsou přehledné vzestupné seznamy artiklových čísel se zkrácenými popisy, obdobím výroby modelu a číslem strany s podrobnějším popisem a fotografií.

Nezbývá, než nadále sbírat a sbírat...

Katalog nenechá nikoho na pochybách, že toho bylo pod značkou LGB vyrobeno opravdu hodně. Zároveň je zřejmé, že nikdo nemůže mít všechno. Sběratelské závody mohou tedy v klidu pokračovat, aniž by byl zřejmý vítěz. Téměř všichni sběratelé samozřejmě narazí na jednu těžko překonatelnou bariéru – nejsou to peníze, ale prostor ke skladování. Ten, kdo se bude blížit k cíli, mít téměř vše od LGB, musí mít k dispozici středně velkou tovární halu.

Katalogy LGB-Kompendium jsou k dispozici v prodejně v Brně.

 

logo
logo
logo
TOPlist << ZPĚT
MAPA STRÁNEK PRO SNAZŠÍ ORIENTACI
Firma založena 1994 | DRAH-servis spol. s r. o. | Úlehle 1 | 621 00 | Brno
info@drah-servis.cz | tel.: +420 602 721 272 | fax: +420 541 218 918
Počítadlo přístupů :