Běh času nelze zastavit
Manfred Regner
zakladatel firmy – zemřel 2013

Manfred Regner

Velmi smutná zpráva pro modelářský svět

Následující tex byl sestaven na konci července 2013. Poslední editace v prosinci 2013. Text © Roman Šiler.
V neděli 21. 7. 2013 ukončil po 64 letech svou pozemskou pouť nestor živých parních modelů, jeden z průkopníků tohoto specifického oboru, úspěšný konstruktér i obchodník – pan Manfred Regner. Jeho firma se stala synonymem vynikajících výrobků, které dělaly a dělají radost všem příznivcům prakticky na celé zeměkouli. Směle můžeme říci, že »regnerky« patří k tomu nejlepšímu, co na trhu existuje, zejména při hodnocení poměru cena / výkon. Také můžeme konstatovat, že Regnerovy modely byly velkou inspirací i pro další šikovné modeláře, kteří se vydali vlastní komerční cestou. Jsou hrdí, že jej v některých parametrech modelů překonávají, ale jedno nepřekonali nikdy – Manfred Regner jako jediný rozběhl skutečně malosériovou výrobu, kterou zpřístupnil živé parní modely široké modelářské veřejnosti.
Manfred Regner se narodil 31. ledna 1949 v Aurachu, kde také prožil celý svůj život. Jeho snem od mládí byla stavba parních strojů. Tento sen si dokázal sám se svou skvělou technickou a konstruktérskou intuicí plnit velmi brzy. Již v roce 1978 založil vlastní firmu a začal se výrobou modelů parních strojů živit. A právě před několika málo týdny firma REGNER Dampf- und Eisenbahntechnik oslavila 35. rok svého trvání.
Dostalo se nám velké cti, že pan Manfred Regner osobně navštívil naši 2. Parní Olympii. Mohli jsme s ním osobně debatovat a bylo nám velkým potěšením, že spřádal plány na návštěvu Brna i v dalším roce s tím, že přiveze svou vlastní pětipalcovou parní lokomotivu. Brněnskou parkovou dráhu oceňoval velmi vysoko a rovněž byl nadšen úrovní prezentace živých parních modelů na rozchodu 45 mm. Za to patří dík všem kolegům, kteří se o provoz na tomto kolejišti starali a přitom vytvářeli i kvalitní servis pro vzácnou návštěvu z Aurachu. Pan Regner mimochodem nejvíce oceňoval na kolejišti jezdící ještě nedokončenou lokomotivu s hliníkovou budkou, která mu připomenula jeho vlastní začátky, kdy svět páry v malém teprve objevoval. Vysoko hodnotil schopnosti autora (Jan Filko) samostatně pracovat a zkoušet, kudy vede cesta.
Pan Regner už do Brna bohužel nepřijede. K naší velké lítosti. Ale takový je přirozený běh života.
Výkon lokomotiv Manfreda Regnera je poměrně malý. Jeho životní výkon však byl obrovský. Při pohledu na výrobky jeho firmy budeme vždy vzpomínat na konkrétního člověka, kterého jsme osobně mohli poznat.

Čest jeho památce! 

logo
logo
logo
TOPlist << ZPĚT
MAPA STRÁNEK PRO SNAZŠÍ ORIENTACI
Firma založena 1994 | DRAH-servis spol. s r. o. | Úlehle 1 | 621 00 | Brno
info@drah-servis.cz | tel.: +420 602 721 272 | fax: +420 541 218 918
Počítadlo přístupů :