Modely staveb a budov
Modelové osvětlení
Drážní doplňky

Zahradní kolejiště si většinou nevystačí pouze s tratí a prohánějícími se vlaky. Trať potřebuje mosty, opěrné zdi, popřípadě tunely. Funkční semafor zabezpečí provoz. Pro dosažení hodnověrnosti musíme vedle kolejí usadit i nějaké to nádraží, depo, lampičku pro noční provoz, pak přidáme stavědlo – a už se vezeme. Přichází nástupiště, skladiště, uhelné hospodářství, zábradlí, lavičky, nástupištní hodiny a kdo by odolal nádherným modelům obytných domků, dílniček, restaurací, atd.
A pro tyto modelářské "choutky" jsou po ruce výrobky firem, které dávají vybrat ze skutečně široké škály modelů. Pro velikost »G« se angažují firmy Faller (převzala firmu Pola G), Piko (firma zakoupila také část nástrojů a forem Pola), Vollmer a Noch. Pro venkovní kolejiště produkují také malosérioví výrobci, kterých je celá řada, ale z hlediska rozsahu sortimentu nejde o zásadní podíl na trhu. Nejčastěji jsou v nabídce stavebnice, vyjímečně hotové modely. Důvodem je většinou rozměr modelu - budovy v měřítku 1:22,5 jsou objemné a neskladné.

Přehled skladových zásob<br/>produkce Faller (Pola G)

Přehled skladových zásob
produkce Faller (Pola G)

Přehled skladových zásob<br/>produkce Piko

Přehled skladových zásob
produkce Piko

Přehled skladových zásob<br/>produkce Vollmer

Přehled skladových zásob
produkce Vollmer

Technické požadavky na konstrukci modelů

Tak jako u vozidel je potřeba mít na zřeteli především stabilitu modelů ve venkovním prostředí. Základním požadavkem je vodovzdornost, mrazuvzdornost a odolnost proti UV záření. Tyto požadavky se promítají do použitých materiálů, kterými jsou tak většinou plasty. Jejich složení je je do jisté míry tajemstvím toho kterého výrobce. Složení plastu ovlivňuje rozměrovou stabilitu výsledného modelu, opracovatelnost, slepitelnost, v neposlední řadě také průsvitnost, atd.
Z přírodních materiálů je velmi problematické dřevo. Dá se sice ochránit nátěry (bezbarvými nebo barevnými), dá se napustit roztoky proti plísním a červotočům, ale přesto není životnost dřevěných modelů nekonečná i při použití tvrdých dřev. Hlavním problémem jsou malé rozměry jednotlivých součástek, které vlivem postupného vysychání mění svůj tvar, čímž dochází k postupnému borcení staveb.
Vcelku dobrým materiálem je kámen. Nejlepší jsou neporézní pevné druhy, jako je např. žula nebo čedič. Zpracovatelnost těchto druhů je však problematická. Velmi dobré vlastnosti však má i pískovec, který se opracovává dobře. Lze ho řezat a je používán na stavby tunelových a mostních portálů, na opěrné zdi, apod.

ASY model<br/>stavby z pískovcových kostek<br/>příslušenství

ASY model
stavby z pískovcových kostek
příslušenství

V praxi se ukazuje, že nejkvalitnější modely musí mít značně silné stěny a dostatečné plochy pro spojování lepidlem, také přesnost jednotlivých výlisků by měla být velmi vysoká. Takové modely přinášejí při jejich stavbě i užívání modelářskou radost.

 

logo
logo
logo
TOPlist << ZPĚT
MAPA STRÁNEK PRO SNAZŠÍ ORIENTACI
Firma založena 1994 | DRAH-servis spol. s r. o. | Úlehle 1 | 621 00 | Brno
info@drah-servis.cz | tel.: +420 602 721 272 | fax: +420 541 218 918
Počítadlo přístupů :