ASY model
dílna Jaroměř

Pískovcové kostky vznikají řezáním pískovce v provozovně v Jaroměři. Rozsáhlá budova je původně kuchyňský a jídelní trakt vojenských kasáren. Kam však dnes oko dohlédne – samý pískovec. 

Řezání odpadu

Pískovcové kostky se vyrábí de facto z odpadu, či spíše z odřezků pískovcových desek zužitkovaných v kamenické firmě. Řezání se provádí pod vodou, mokrý provoz je pro zaměstnance poměrně náročný. Kostky se řežou v několika standardizovaných velikostech. Další tvary pak pro zakázkovou výrobu.
  

Úpravy, lepení a balení

Nařezané kostky jsou přesunuty do prostorné dílny, kde je s nimi dále zacházeno. Část je balena podle velikosti do fólie, balíčky jsou pak prodávány jako stavební materiál pro vlastní tvorbu modelářů.
Další část je zpracována lepením a spárováním – vznikají tak standardizované segmentové díly opěrných zdí, mostních pilířů, apod.
Další kostky jsou zpracovány na standardizované hotové stavby stavby. Ty jsou postupně vyvíjeny a uváděny v život na základě poptávky. Hlavní výhodou hotových staveb jsou nulové nároky na šikovnost, zručnost i čas modelářů.
 


 

Posledním druhem zpracování jsou zakázkové individuální stavby, které jsou zpravidla částečně sestaveny v dílně a následně přepraveny k zákazníkovi. Součásti dodávky je i závěrečná montáž a usazení v terénu.
Pro sestavení segmentů a dílů zakázkových staveb jsou užívány šablony 1:1 (kladečské plány), které jsou sestaveny v počítači a vytisknuty na papír.
 


 


 

Výroba doplňků a konstrukcí z »nepískovcových« materiálů

Firma ASY model má k dispozici i slušně vybavenou zámečnickou dílnu, kde jsou zpracovávány především kovové materiály, které pak tvoří mostovky, střechy, rámy oken a dveří, apod. Kovové díly jsou ošetřeny zpravidla zinkovým nástřikem (šopování) a následně barvou. Pro některé díly je užívána i nerezová ocel. Některé práce jsou zadávány externím firmám (vypalování laserem, šopování, lakování, atd.).
Rozsáhlejší a tím i těžší stavby je nutno dobře v terénu založit. Základová deska je pak také zhotovena např. z válcovaného železa.

Experimenty a vývoj

Žádná firma si nemůže dovolit ustrnutí na místě. Tak i ASY model musí neustále vyvíjet nové věci, které mohou být zajímavé pro stávající i nové zákazníky. Naštěstí těch náročnějších modelářů i u nás přibývá. Firma ASY model pak řeší především individuální zakázky (»na klíč«).
V současnosti se experimentuje především s různými druhy barevného pískovce. V řadě případů jde o významně tvrdší materiály, na kterých po řezání zůstávají výrazné stopy řezného kotouče. Kostky je pak třeba otryskat nebo lámat, aby bylo dosaženo požadovaného vzhledu.

 

logo
logo
logo
TOPlist << ZPĚT
MAPA STRÁNEK PRO SNAZŠÍ ORIENTACI
Firma založena 1994 | DRAH-servis spol. s r. o. | Úlehle 1 | 621 00 | Brno
info@drah-servis.cz | tel.: +420 602 721 272 | fax: +420 541 218 918
Počítadlo přístupů :