ASY model
• traťový rozvaděč •
funkční stavba

Poslední editace stránky 7. 7. 2008. Foto © Roman Šiler.

Řídicí elektroniku je nutno chránit

Přestože jsou stavební prvky a modely pro zahradní železnici většinou konstruovány pro venkovní prostředí s tím, že odolávají nejrůznějšímu počasí, netýká se to tak docela řídicí elektroniky. Zejména té digitální. Dekodéry, moduly smyčky, brzdové moduly, apod. mají vlastní desku spojů s napájenými povodičovými součástmi krytou ochrannou vrsvou. Může to být lak nebo nějaký druh parafínu. Obvody jsou ještě chráněny pevnou plastovou krabičkou. Jsou tedy odolné proti vlhkosti a stříkající vodě, přesto ve spojení dlouhodobého působení dešťové (kyselé) vody a prachu mohou vzniknout třeba povrchové svody, které naruší funkci popřípadě jsou příčinou zkratu a znehodnocení součástek. Všichni výrobci bez výjimky proto doporučují, aby se elektronické prvky ukrývaly do vhodných budov. 

Hledá se vhodná stavba

Pro ochranu elektroniky se nabízí budovy stavědel, budovy nádraží, čekáren, apod. Umístění obvodů v těchto budovách však nemusí být zcela praktické, zejména pokud se má zajistit přístup k elektronickým prvkům a jejich svorkovnicím. Ponechat odnímatelné střechy je snadným řešením, nezajištěné střechy s nízkou hmotností však často odfoukne a poškodí silnější vítr. Některé konstrukce střech jsou navíc relativně křehké a nestabilní. Může také vzniknout potřeba umístit elektroniku do míst, kde žádná budova na kolejišti není a ani není žádoucí ji tam umístit.
 

Kamenný traťový rozvaděč

Proto vznikla idea vytvořit z pískovcových kostek rozvaděč, jehož základ a spodní část bude v zemi, kam bude také přivedena chránička (husí krk) pro napájecí a řídicí vodiče. Horní část je snímatelná, aby byl zajištěn přístup k »uvězněnému« prvku. Spára je provedena s přesazením tak, aby do rozvaděče nezatékalo. Základní rozměr (vnitřní světlost) by zvolen tak, aby bylo možno do dutiny zasunout standardní krabičku Massoth/LGB. Prostor je hodně stísněný, ale je nutno co nejvíce omezit vnější rozměry, aby rozvaděč nevypadal u kolejí příliš nerealisticky. Aby iluze byla dokonalejší, stačilo nalepit z jedné strany dvířka z měděného plechu. Dvě madla nenechají nikoho na pochybách. Zařízení se dá využít i jako kryt jednoduché svorkovnice nebo WAGO svorek. 

Rozvaděč ve standardní nabídce ASY

Pískovcový rozvaděč je ve standardní nabídce ASY model jako hotový výrobek. V balení je dvoudílná skříň a měděné plechy k nalepení jako dvířka a samolepka »POZOR VYSOKÉ NAPĚTÍ«. 

Rozvaděče jsou prozatím tři v oblasti nádraží Horní Lipová. Všechny řeší propojení napájecích vodičů osvětlení staveb.
  


 
  

logo
logo
logo
TOPlist << ZPĚT
MAPA STRÁNEK PRO SNAZŠÍ ORIENTACI
Firma založena 1994 | DRAH-servis spol. s r. o. | Úlehle 1 | 621 00 | Brno
info@drah-servis.cz | tel.: +420 602 721 272 | fax: +420 541 218 918
Počítadlo přístupů :