Postavy a zvířata

Živá příroda je na zahradním kolejišti zastoupená především rostlinami. Ty sice nejsou zpravidla v měřítku 1:22,5 - to ale nevadí. Navíc je na výběr mnoho rostlin, které úspěšně svým vzrůstem a stavbou modelují »měřítkové« stromy a keře. Problematika rostlin vhodných pro zahradní kolejiště je samostatná rozsáhlá disciplína.
Živočišná říše ve formě hmyzu, ptáků, ale i savců (domácích i divokých), je většinou přítomna také. Mnohdy je jejich působění problematické nebo dokonce destruktivní. Mnozí modeláři vědí z vlastní zkušenosti, co dokáže natropit na kolejích třeba kosí párek.
Příroda v exaktním měřítku je ovšem neživá. Modely stromů a keřů jsou známé. Pro velikost II se však hodí spíše na kolejiště pod střechou. Venkovní kolejiště je právě kouzelné svou živou přírodou.
Zmenšit člověka nebo zvíře naživo však nejde, takže nejobvyklejší doplněk Kolejišť jsou figurky. Ty jsou vyráběny několika velkovýrobci, popřípadě v malých sériích jednotlivci. Figurky v měřítku II nabízí LGB a Faller (Pola G), jde však o subdodávky dalších firem. Patrně nejlepší výrobky nabízí firma Preiser. Jde o tradičního výrobce, který vyrábí ve velikostech Z, N, TT, H0, O, I a II. V nabídce jsou i neželzniční měřítka 1:24, apod. Výrobky této firmy jsou perfektní, dobře tvarované, dobře oblečené. Pokud jsou v pohybu, je tento pohyb přirozený, nedochází k žádnému nepřirozenému hrbení, aj.


Pracovníci vrchní stavby zacházejí neohroženě s lopatou vedle projíždějícího vlaku,

Tohle už vypadá málem jako protestní shromáždění.

Otevřené vyhlídkové vozy jsou hezké s cestujícími, po odjezdu vlaku bude vypadat drážní zaměstnanec se zdviženou rukou trošku divně. Nejlepší bude po odjezdu vlaku se na něj nedívat.
 

Postavy mají výborně tvarované obličeje s přirozenými proporcemi, malováním na nich nemusí být zdůrazněna ústa nebo oči, přesto nejsou legrační, jako u jiných výrobců - tam jde často o roztomilé panáčky, mající jako by dětské proporce. Největší nabídka je patrně pro velikost H0, kde jsou k dispozici i postavy vojáků a modely vojenské techniky. Figurky v měřítku 1:22,5 jsou ovšem modelářsky mnohem náročnější, musí obsahovat více detailů, v případě malování potřebují více barvených ploch, aby vypadaly dobře. Však také cena je vyšší. V nabídce jsou i sady nekolorovaných figurek, které si modelář jednak slepí (má na výběr různé natočení končetin, více typů hlav, apod.) a jednak nabarví. Tyto sady jsou samozřejmě cenově značně výhodnější, ale k dosažení dobrého výsledku je zapotřebí zručnost.


Cestující s novinami čeká na svůj vlak. Je pod střechou nástupiště, takže na něj nesněží a neprší.

Vlak odjel a náš cestující pořád ještě nemá dočteno.

Cestující kontrolující jízdní řád je celkem v pořádku.
 

Umístění figurek

Na kolejišti je technika v pohybu – železniční vozidla jezdí, nádražní hodiny ukazují skutečný čas, pouliční lampy svítí, stejně jako okna budov, z jejichž komínů se kouří, z kašny teče voda – jen postavičky na kolejišti jsou strnulé. Jako na zámku šípkové růženky. To je samozřejmě problém.
Základním řešením této disproporce je používání figurek zobrazující člověka v klidové poloze. Ideální je sedící cestující – ať již na lavičce na nástupišti nebo ve vagonech vlaku. Rovněž dobře únosné jsou stojící postavy - simulují čekání nebo odpočinek. Ideální téma je cestující studující jízdní řád, čekající vedle zavazadla, vděčný je i čtenář novin (co na tom, že je čte pořád na stejné straně a ignoruje všechny zastavující vlaky).


Mladá dáma má sice rozmáchlé gesto, ale patrně jen nechce odjet na nákladním vagoně.

Zde vidíme kombinaci - muž je v zimníku, žena za ním má krátkou sukni.

Být všichni v jiném oblečení - napadla by nás třeba lóže v divadle.
 

Co ovšem s překrásnými postavami zachycující nějakou činnost? Rozmáchlá lopata pracovníka vrchní stavby, dítě ve skoku, výpravčí podávající jízdní výkaz, postavy v chůzi, apod. Tyto »pohybující se« figurky jsou navíc často v nerovnovážné poloze. Pravděpodobně nejlepší řešení je mít tyto figurky v mobilním provedení a střídat jejich umístění. Technicky to lze provést celkem jednoduchým způsobem - do chodidla je vyvrtána dírka (např. průměru 1 mm), do ní je zasunut a zalepen kus nerezového nebo mosazného drátu. Tento drát se pak při umístění postavy do terénu zapíchne do země. V případě nástupišť je třeba ekvivalentní dírky vyvrtat do plastových desek nástupiště na různá místa (v praxi jsou tyto dírky jen málo patrné). V místech, kde je problém zapichování, je možné zapustit do země mosazné trubičky, do nichž se pak zasune drát figurky.
Takto lze vytvářet velmi zajímavé a proměnitelné situace, které se na fotografiích opravdu dobře vyjímají.

Přehled skladových zásob<br/>produkce Preiser

Přehled skladových zásob
produkce Preiser

Figurky Preiser<br/>na zahradním kolejišti

Figurky Preiser
na zahradním kolejišti 

logo
logo
logo
TOPlist << ZPĚT
MAPA STRÁNEK PRO SNAZŠÍ ORIENTACI
Firma založena 1994 | DRAH-servis spol. s r. o. | Úlehle 1 | 621 00 | Brno
info@drah-servis.cz | tel.: +420 602 721 272 | fax: +420 541 218 918
Počítadlo přístupů :