Böhler
motorické přestavníky výhybek

Firma Günther Böhler GmbH sídlí v německém Denzlingenu. Hlavní výrobní náplní jsou stroje a nástroje pro drobnou modelářskou a uměleckou výrobu. Pro modelovou železnici vyrábí motorické přestavníky výhybek.

Všeobecný popis

Vlastní pohon je zapouzdřen a je odolný proti stříkající vodě. Motor s převodovkou pohání táhlo. Při zablokování táhla zafunguje vnitřní spojka, která vypne, takže motor se nezablokuje (a tím nepřehřeje). Jazyky výhybky se tedy dají násilím přestavět, aniž by se poškodil vnitřní mechanismus přestavníku. Ten však kladě značný odpor, takže výhybku nelze »řezat« po hrotu. Mechanismus táhla má vnitřní koncové vypínače. Motor má vstupní napájecí diody v sérii s koncovými vypínači, což umožňuje napájení výhybky pouze dvouvodičově. K dispozici je také přepínací kontakt pro zpětné hlášení nebo polarizaci srdcovky. Kabely se připojují přes konektory známé z desek tištěných spojů. To je mimochodem pro venkovní použití nepříliš elegantní. Přestavníky lze použít s montáží na povrchu i pod povrchem (míněno pro vnitřní kolejiště). Pro ten případ balení obsahuje ocelovou strunu, která pak vertikálně spojuje táhlo přestavníku a spojnici jazyků výhybky. Přestavník má pohyb táhla 7,5 mm a je použitelný pro všechna měřítka. Nejde tedy jen o speciální výrobek pro zahradní železnici.
Přestavníky Böhler jsou ve všech variantách na skladě v Brně.

Přestavník WA1


   

Jde o přestavník s integrovaným relé. Relé umožňuje impulsní povel tlačítky nebo digitálním dekodérem. Integrované relé však potřebuje trvalé napájení. Pro montáž k výhybkám LGB nebo Thiel potřebujeme speciální montážní desku.
Montážní návod obsahuje veškeré potřebné informace o zapojení i vnitřní schema pohonu.

Přestavník WA2


   

Přestavník bez integrovaného relé. Menší pouzdro obsahuje pouze koncové vypínače, diody a přepínací kontakty zpětného hlášení nebo napájení srdcovky. Existuje celá řada různých zapojení ovládání. Varianty jsou dobře popsány v návodu. Můžeme použít kolébkové spínače nebo tlačítka, popřípadě tlačítka ve spojení s vnějším relé. Pro použití s digitálním dekodérem musíme mít k dispozici dekodér s možností programování napájecího výstupu. Doba sepnutí musí být minimálně tak dlouhá, aby stačila motoru přestavníku k přesunu táhla z krajní do krajní polohy, kdy se vypne vnitřním koncovým vypínačem. Do samozřejmě platí i pro manuální spínání vypínači.

Montážní deska pro výhybky LGB


   

Jde o desku s montážními otvory pro připevnění vruty k pražcovému poli příslušné výhybly. Deska obsahuje převodovou páku, která prodlužuje chod táhla přestavníku (výhybky velikosti II potřebují delší chod, jako 7,5 mm). Deska je univerzální svou polohou (levá/pravá). K desce je potom připevněn vlastní přestavník, který je přišroubován dvěma mosaznými vruty, které jsou v příbalu přestavníku.
Výrobce nenabízí žádný kryt celého montážního celku pohonu a desky. To je vzhledem k jemnosti převodovým pák desky drobná vada na kráse. Kryt je vhodné vyrobit vlastními silami z plastu nebo plechu. Tak lze celý mechanismus ochránit přes hrubými nečistotami a např. sněhem a ledem ve venkovním prostředí. 

Návěst výhybky  

K dispozici je model výhybkového návěstidla, které se montuje na těleso přestavníku. Jde o velmi přesný výrobek, který lze vybavit i osvětlením. Mikrožárovka je součástka se zvláštním objednacím číslem. Návěst výhybky je v provedení levém nebo pravém.  

logo
logo
logo
TOPlist << ZPĚT
MAPA STRÁNEK PRO SNAZŠÍ ORIENTACI
Firma založena 1994 | DRAH-servis spol. s r. o. | Úlehle 1 | 621 00 | Brno
info@drah-servis.cz | tel.: +420 602 721 272 | fax: +420 541 218 918
Počítadlo přístupů :